Józef Babiak, urodzony 17 marca 1897 roku w Kępnie, to postać o wybitnym znaczeniu, która zapisała się na kartach historii Polski. Znany jako żołnierz Armii Cesarstwa Niemieckiego, w późniejszych latach pełnił służbę jako podchorąży Wojska Polskiego w II Rzeczypospolitej.
W swojej karierze wojskowej brał udział w powstaniu śląskim, dla którego jego determinacja i poświęcenie stały się symbolem walki o wolność. Józef Babiak był także odznaczony kawalerem orderu Virtuti Militari, co jest dowodem na jego niezwykłe osiągnięcia i zasługi na polu chwały.
Życiorys
Józef Babiak przyszedł na świat w Kępnie, w rodzinie Józefa oraz Juliany z Prochnickich. Jego młodzieńcze lata przypadły na czas wielkich zmian i wyzwań historycznych.
W latach 1914–1918 pełnił służbę w armii niemieckiej. W trakcie zmagań na frontach I wojny światowej poniósł poważne rany, które na zawsze wpłynęły na jego życie.
W momentach, gdy armia niemiecka zaczynała się rozpadać, udało mu się przedostać do Wielkopolski, gdzie kontynuował swoją służbę. Następnie dotarł na Śląsk, gdzie objął stanowisko dowódcy oddziału wywiadowczego w 1 pułku Strzelców Bytomskich.
W trakcie I powstania śląskiego wykazał się dużym odważem i determinacją, wysadzając kilka mostów w powiecie Olesno oraz Kluczbork, a nawet prochownię filii zakładów Kruppa. Co więcej, zajmował się organizowaniem przerzutu broni oraz amunicji dla walczących powstańców, co miało kluczowe znaczenie dla ich sukcesów.
Niestety, poległ podczas jednej ze zorganizowanych przez siebie akcji dywersyjnych. Jego niezłomna postawa i heroiczne czyny zostały docenione pośmiertnie, otrzymując Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari, co stanowi wyraz uznania dla jego odwagi i poświęcenia.
Przypisy
- a b c d Polak (red.) 1991 r., s. 13.
- Głut 1929 r., s. 31.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Jan Wyderkowski | Lucjan Szczepański | Gerard Józef FeigeOceń: Józef Babiak