Kościół św. Marcina w Kępnie


Kościół pod wezwaniem Świętego Marcina znajdujący się w Kępnie to ważny obiekt rzymskokatolickiej parafii, który obecnie pełni rolę centrum życia religijnego w tej miejscowości.

Usytuowany jest w malowniczej lokalizacji przy ule Tadeusza Kościuszki i jest integralną częścią dekanatu Kępno.

Dzięki swojej architekturze oraz historycznemu znaczeniu, kościół ten przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów odwiedzających miasto.

Historia

Obecna świątynia w Kępnie została wzniesiona na miejscu drewnianego kościoła, a jej styl architektoniczny nawiązuje do neobaroku. Budowa tego niezwykłego obiektu rozpoczęła się w 1911 roku, a projektantem był znany architekt Roger Sławski. Kościół został zaprojektowany na podstawie inspiracji poklasztornym kościołem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krotoszynie, co było wynikiem prośby fundatora – księdza Alojzego Grzybowskiego.

Co ważne, w dniu 15 października 1911 roku, ceremonia konsekracji kościoła miała miejsce z rąk księdza biskupa Edwarda Likowskiego. Warto zaznaczyć, że podczas II wojny światowej, budowla została zamknięta przez okupanta, który urządził w jej wnętrzach magazyn odzieżowy. Ponadto, Niemcy zarekwirowali dzwony oraz żelazny płot otaczający cmentarz przy świątyni.

Po zakończeniu zimnej wojny, na przełomie lat 1999/2000 przystąpiono do pełnej rewitalizacji kościoła. W ramach prac remontowych zainstalowano nowoczesne ogrzewanie posadzkowe oraz zamontowano nowe, efektowne witraże, które wzbogaciły wnętrze obiektu i przyciągają uwagę wiernych oraz turystów.

Wnętrze i wyposażenie

Wewnątrz kościoła św. Marcina w Kępnie zachowało się wiele cennych elementów historycznych, w tym ołtarz główny z XVIII wieku, który został starannie odrestaurowany w 1911 roku. Na jego szczycie znajduje się witraż przedstawiający św. Marcina.

Wśród ołtarzy bocznych, jeden z nich zdobi obraz „Cud rozmnożenia chleba”, natomiast w drugim można podziwiać figurę Maryi Niepokalanej. Przy kropielnicy umieszczono dużą rzeźbę Chrystusa ukrzyżowanego oraz klasycystyczny feretron z wizerunkiem Maryi z Dzieciątkiem.

W tym pięknym miejscu można również zobaczyć portret trumienny Marcina Olszewskiego herbu Prus II, starosty wieluńskiego, datowany na około 1700 rok, a także barokowe rzeźby, w tym krucyfiks z tęczy dawnej świątyni, również wykonany w XVII wieku. Obecne są także rzeźby Dzieciątka Jezus oraz dwie inne, które niegdyś znajdowały się w ołtarzach.

Na sklepieniu, nad ołtarzem głównym, wspaniałe malowidło wykonał Tadeusz Popiel. Przedstawia ono Królową Niebios, która jest otoczona przez błogosławionych i świętych polskich, a aniołowie składają jej hołd, rzucając polne kwiaty. Zjawiskowy obraz ozdobiony jest Koronami Kazimierowskimi.

Na zewnętrznej elewacji świątyni znajduje się m.in. epitafium upamiętniające urodzenie w Kępnie Władysława Rabskiego (1865-1925), warszawskiego pisarza, publicysty i aktywisty politycznego. Ponadto, występują inne tablice pamiątkowe, które honorują m.in. ks. Ignacego Nowackiego, ks. Antoniego Kozłowskiego, ks. Alojzego Grzybowskiego oraz 200-lecie odsieczy wiedeńskiej królewicza Jana III Sobieskiego.

Organy

Organy w kościele św. Marcina w Kępnie to efekt pracy Józefa Bach, który w latach 1919-1922 zrealizował ten wyjątkowy projekt. Odbiór instrumentu miał miejsce 5 października 1923 roku, którego dokonał Feliks Nowowiejski. W okresie 1960–1965, pod czujnym okiem prof. Gerarda Mizgalskiego, przeprowadzono gruntowny remont, w wyniku którego organmistrz Stefan Fiołka znacząco powiększył dyspozycję instrumentu. Kolejny etap renowacji został zlecony w roku 2000 firmie Andrzeja Fiołki.

W 2020 roku rozpoczęto nowy remont przez firmę KLARR Organs, który wiązał się z przebudową traktury na elektromagnetyczną.

Dyspozycja instrumentu

Manuał IManuał IIPedał
1. Bordon 16′1. Flet koniczny 4′1. Pusonbas 16 st.
2. Trąba 8′2. Klarnet 8′2. Pryncypałbas 16 st.
3. Pryncypał 8′3. Pryncypał skrzypcowy 8′3. Violonbas 16 st.
4. Gamba 8′4. Portunal flet 8′4. Subbas 16 st.
5. Flet otw. 8′5. Salicjonał 8′5. Oktawbas 8 st.
6. Bourdon 8′6. Oktawa 2′6. Cello 8′
7. Flet 4′7. Pikolo 2′7. Fugara 4′
8. Kwinta 2 2/3′8. Flauto 4′_
9. Oktawa 4′9. Kwintaton 8′_
10. Flet rurkowy 4′10. Kornetino 2 2/3′_
11. Super okt. 2′__
12. Mixtura 3 ch [2 2/3′]__

Przypisy

  1. Kępno ( Kościół św. Marcina) [online], musicamsacram.pl [dostęp 28.12.2021 r.]
  2. Kościół Rzymskokatolicki pw. Św. Marcina. Kępno - Miasto i Gmina. [dostęp 11.12.2012 r.]
  3. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 25.11.2012 r.]
  4. Kościół św. Marcina - Organy [online].

Oceń: Kościół św. Marcina w Kępnie

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:11