Krzysztof Szymoniak


Krzysztof Szymoniak, urodzony w 1953 roku w Kępnie, to postać o znaczącym dorobku w świecie polskiej literatury. Jako poeta oraz krytyk literacki, przyczynił się do kształtowania współczesnych trendów w literaturze.

Jest również pierwszym redaktorem naczelnym czasopisma „Nowy Nurt”, co świadczy o jego wpływie na polski rynek literacki. Wieloletnia działalność Szymoniaka jako wykładowcy akademickiego oraz dziennikarza ukazuje jego zaangażowanie w szerzenie wiedzy oraz analizy z zakresu literatury.

Nie można zapomnieć o jego roli jako medioznawcy, co nadaje jego karierze dodatkowy wymiar i podkreśla znaczenie mediów w kształtowaniu kultury. Szymoniak łączy w sobie różnorodne pasje i umiejętności, które tworzą jego bogaty, literacki pejzaż.

Życiorys

W 1968 roku Krzysztof Szymoniak ukończył szkołę podstawową, a następnie, w kolejny rok, wyjechał z rodzicami do Gniezna. Tam, w 1973 roku, zdobył wykształcenie w II Liceum Ogólnokształcącym im. Dąbrówki.

Jest absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie zdobył wiedzę i umiejętności, które później wykorzystał w swojej karierze. Wspólnie z Krzysztofem Kuczkowskim założył grupę poetycką o nazwie Drzewo. Grupa ta, w latach 1978-1982, wydawała własnym sumptem almanach noszący tytuł „Póki jesteśmy razem…”.

Krzysztof Szymoniak współpracuje także z bydgoską Galerią Autorską, a jego twórczość prawdopodobnie wpłynęła na wielu młodych artystów. W 1988 roku został uhonorowany „Medalem Młodej Sztuki” za swoje osiągnięcia w reportażu literackim.

Obecnie wykłada na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, w Instytucie Językoznawstwa oraz w poznańskiej Wyższej Szkole Języków Obcych, skupiając się na dziennikarstwie, prawie prasowym i wiedzy o mediach. Jego wkład w edukację młodego pokolenia jest nieoceniony.

Krzysztof Szymoniak ma na swoim koncie udział w wielu antologiach, takich jak: „Świadectwo obecności” wydana w 1996 roku oraz „Droga do Ashramu” z 1998 roku. Obecnie pełni funkcję redaktora Zeszytów Poetyckich i w 2007 roku zasiadał w jury konkursu Wielkopolska Press Photo.

Jako współinicjator i stały członek kapituły Nagrody im. Andrzeja Krzyckiego, przyznawanej młodym poetom za debiut książkowy, Krzysztof Szymoniak angażuje się w promowanie młodych twórców. W 2021 roku został wyróżniony Medalem Koronacyjnym za swoje osiągnięcia i wkład w rozwój kultury.

Arkusze poetyckie

W dorobku Krzysztofa Szymoniaka można znaleźć wiele interesujących pozycji, które pokazują jego talent poetycki i zaangażowanie w życie literackie. Warto zwrócić uwagę na kilka z nich:

  • „Żony poetów” (Gniezno 1985, opracowanie graficzne D. Nowacki, redakcja Krzysztof Kuczkowski, nakładem grupy poetyckiej Drzewo),
  • „Oszustwo” (Gniezno 1987, projekt okładki T. Młodzieniak, wyd. Klub Literacki MOK),
  • „Czarna rzeka” (Gniezno 1990, red. K. Grzechowiak, wyd. MOK i Miejska Biblioteka Publiczna m. Gniezna).

Te dzieła ukazują różnorodność tematów i form, które Szymoniak eksplorował w swojej twórczości, świadcząc o jego wrażliwości i umiejętności literackiej.

Książki poetyckie i prozatorskie

Oto wybór książek, które tworzą dorobek Krzysztofa Szymoniaka, zarówno w poezji, jak i w literaturze prozatorskiej:

  • Stado. Nasza mała metafizyka (razem z Krzysztofem Kuczkowskim, 1995),
  • martwa natura z człowiekiem (Kępno 2001, Wydawnictwo Tygodnika Kępińskiego, ISBN 83-87908-08-8),
  • epizody (Kępno 2005, wyd. Kępińskie Towarzystwo Edukacyjno-Kulturalne, ISBN 83-922553-2-1, red. W. Mazurkiewicz),
  • Wszędzie, skąd wracałem (Galeria Autorska Bydgoszcz 2006),
  • Rozmowy w ciemni (MOK Gniezno 2008, ISBN 978-83-61311-08-9),
  • Światłoczułość (Galeria Autorska Bydgoszcz 2009, ISBN 978-83-60924-03-7),
  • Pokój bez okien (Prymasowskie Wydawnictwo Gaudentinum, Gniezno 2009, ISBN 978-83-61311-41-6).

Wybrane opracowania i omówienia na temat twórczości Krzysztofa Szymoniaka

W dziełach Krzysztofa Szymoniaka można odnaleźć różnorodne interpretacje i analizy, które podkreślają unikalny charakter jego twórczości. Oto wybrane publikacje:

  • Iwona Torbicka, O wierszach Krzysztofa Szymoniaka, „Gazeta Wyborcza”,
  • Grzegorz Kociuba, Własna wyspa, „Pobocza”, nr 4 (30) 2007,
  • Anna Sabiłło, Słodki reisefieber, „Panorama Wielkopolskiej Kultury” (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu) nr 6 (49) 2008 s. 10,
  • Jarosław Mikołajczyk, Krzysztof Szymoniak, Światłoczułość – Galeria Autorska, Bydgoszcz 2009, „Informacje lokalne” 2009/3/18,
  • Jarosław Jakubowski, Światło w pokoju bez okien, „Topos”,
  • Krzysztof Kuczkowski, k.sz.@świat.pl [w:] „Wszędzie, skąd wracałem”, Bydgoszcz 2006,
  • Piotr Siemaszko, Idę z przypowieści [w:] „Światłoczułość”, Bydgoszcz 2009.

Każda z tych prac dostarcza cennych informacji i refleksji na temat jego poezji, ukazując różne perspektywy, które mogą być inspirujące dla innych twórców oraz czytelników.

Przypisy

  1. Festiwal Fyrtel – twórczy konglomerat opowieści o mieście [online], 04.10.2021 r. [dostęp 27.09.2022 r.]
  2. Juror Wielkopolska Press Photo. [dostęp 28.09.2009 r.]

Oceń: Krzysztof Szymoniak

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:5